Det händer ibland att det uppstår en blödning tidigt under graviditeten. Inträffar den mellan 7-14 dagar efter ägglossning kan det vara en nidblödning.
Nidblödning är en mensliknande blödning som uppstår då det befruktade ägget fäster sig i livmodern. Den är inte farlig, men kan orsaka oro eftersom det är svårt att veta om det faktiskt är en nidblödning, om det är mens eller om det i värsta fall är ett missfall. Det lättaste sättet att ta reda på detta är genom att göra ett graviditetstest.
Det vanligaste är att nidblödningen uppstår cirka 7-14 dagar efter ägglossning. Du kan samtidigt känns en mensliknande smärta. Det är inte heller något konstigt, det är din livmoder som växer.
Åh, hoppfull läsning! Då finns det fortfarande en chans att det kanske är graviditet på gång för oss Hade en liten ljusrosa flytning och lite färskt rött blod på BIM -5, sedan inget en dag och nu brunt blod i 4 dagar (haft tampong) Hoppet är det sista som överger människan Vilket grav-test rekommenderar ni? /H
Hej! Jag och min kille vill skaffa barn men det är så att jag ätit p-piller i ca 6månader. När vi bestämde oss för att försöka få barn så slutade jag med dem och hade ungefär 1vecka kvar till mens men jag började blöda redan nästa dag. Är det mens eller kan det vara nidblödning? Det är för tidigt för att göra ett graviditetstest men alla symtom på graviditet stämmer, kan jag vara gravid?
Vad spännande att höra om du var gravid? 🙂
Tog ett test för några veckor sen och det visade negativt. Så jag tänkte inte mera på det. Men nu har jag mått illa ganska länge sen jag tog det så , jag tog fram det och såg att det var ett svagt streck och blev glad. Sen under kvällen fick jag blödningar . Dock ej mensvärk . Kan jag frf vara gravid .